Po raz pierwszy publikujemy na naszej stronie internetowej, w zakładce „Ochrona dzieci i młodzieży” dokument: „Zasady ochrony dzieci, młodzieży, osób niepełnosprawnych i bezradnych przed wykorzystaniem seksualnym w diecezji opolskiej” oraz odpowiednie załączniki. W czasie dni skupienia, jakie dobyły się 29 oraz 30 grudnia br. księża naszej diecezji zostali poinformowani o tym, że prace nad niniejszym dokumentem wchodzą w kolejny etap. W związku z tym prosi się wszystkich kapłanów oraz przełożonych instytucji mających charakter kościelny i pracujących z dziećmi i młodzieżą na terenie Diecezji Opolskiej, by zapoznali się z tekstem „Zasad ochrony ...” i odnieśli się do niego pisząc na adres mailowy Delegata ds. Ochrony dzieci i młodzieży księdza Sylwestra Pruskiego (adres dostępny w zakładce „Ochrona dzieci i młodzieży”). Interesują nas nie tylko propozycje zmian i poprawek, ale będziemy też wdzięczni za wszelkie opinie i wątpliwości oraz pytania, jakie ten dokument budzi w zainteresowanych. Postaramy się na każde odpowiedzieć i wziąć je pod uwagę przed ostatecznym wprowadzeniem w życie dokumentu. Na wszelkie uwagi czekamy do końca 2019 roku.

„Zasady ochrony dzieci, młodzieży, osób niepełnosprawnych i bezradnych przed wykorzystaniem seksualnym w diecezji opolskiej” to dokument przejęty w zdecydowanej większości z diecezji gliwickiej i archidiecezji katowickiej. W pewnych szczegółach został on przystosowany do realiów diecezji opolskiej. Po zebraniu opinii od osób zainteresowanych w styczniu 2020 r. zostanie ukończona redakcja dokumentu. W dniach 3, 4 i 5 lutego 2020 r. odbędzie się w poszczególnych rejonach duszpasterskich szkolenie dla księży diecezji opolskiej. Będzie ono okazją do pełnej prezentacji dokumentu oraz do wyjaśnienia wszelkich wątpliwości. W kolejnym etapie „Zasady ochrony ...” zostaną wprowadzone w życie. Wierzymy, że cały proces tworzenia oraz wprowadzania dokumentu będzie okazją do zapoznania się z nim i zrozumienia, że ochrona dzieci i młodzieży to zadanie nas wszystkich.

➤ http://www.diecezja.opole.pl/index.php/instytucje/ochrona-dzieci-i-mlodziezy

Z początkiem Adwentu rozpoczynamy cykl krótkich filmów poświęconych liturgii i zagadnieniom z nią związanych pt. "Express liturgiczny". Naszym celem jest przbliżenie oraz wyjaśnienie niektórych zagadnień liturgicznych, z którymi możemy stykać się na przestrzeni całego Roku Kościelnego. Filmy będą ukazywać się nieregularnie, dlatego zachęcamy do śledzenia naszych profili społecznościowych. "Express liturgiczny" będzie można oglądać na stronie diecezji opolskiej (www.diecezja.opole.pl), profilu facebook'owym oraz na nowootwartym kanale YouTube diecezji opolskiej.
W pierwszym odcinku bp pomocniczy Rudolf Pierskała wprowadza nas w Adwent i zwraca uwagę na to, co jest istotą tego czasu.
Wszystkich zapraszamy do oglądania oraz dzielenia się naszym projektem z innymi chociażby poprzez udostępnianie przygotowywanych dla Was materiałów na swoich profilach społecznościowych. Wszystkim życzymy, aby nasz projekt pomógł Wam bardziej świadomie przeżywać rozpoczynający się Nowy Rok Liturgiczny w Kościele.

„W każdą pierwsza Niedzielę Adwentu, rozpoczynamy nowy «rok kościelny». Bieg okrężny rozpoczyna się od nowa, od początku. Czy ma to tylko sens pedagogiczny? Powtarzanie jest według starego przysłowia, matka wszelkiej wiedzy. Czy nie wykorzystaliśmy może ostatecznie ubiegłego roku kościelnego? Czy dlatego Kościół daje nam okazję, przeżyć całość jeszcze raz? Z pewnością Kościół święty, jako mądra wychowawczyni, będzie mieć również i ten powód. Powinniśmy wciąż, jak długo Bóg daje nam życie, to samo świętować, aby wyczerpać i przyswoić sobie całą treść roku kościelnego. To co zaniedbaliśmy np. w ostatnim roku, powinniśmy nadrobić, wypełnić luki. A kiedyśmy już wszystko przeżyli także w pełni, powinniśmy pogłębić to, co przeżyte i osiągnięte. Jak serpentyna obiega dookoła górę, aby wreszcie, w powolnym wznoszeniu, wdrapać się na stromy szczyt, tak powinniśmy, jeszcze raz, przejść tę drogę na wyższej płaszczyźnie, aż zostanie osiągnięty punkt docelowy, sam Chrystus, nasz Cel”.

Odo Casel, Chrześcijańskie Misterium Kultu, Polskie Towarzystwo Teologiczne Kraków 2000, s. 165.

Wszystkich zabieganych i chcących bardziej przeżyć czas Adwentu, który przed nami, zapraszamy do skorzystania z adwentowo-roratnich propozycji.

Nieszpory adwentowe to nabożeństwo, podczas którego będziemy modlić się Liturgią Godzin (Brewiarzem). Tej modlitwie za każdym razem przewodniczył będzie inny Gość, który wygłosi krótką refleksję adwentową. Pierwszym Nieszporom wprowadzającym w Adwent i nowy rok liturgiczny będzie przewodniczył Biskup Opolski Andrzej Czaja. Podczas poszczególnych Nieszporów będzie możliwość pobłogosławienia: wieńców adwentowych, opłatków oraz figurek Dzieciątka Jezus – szczegóły na plakacie (zachęcamy wiernych, aby przynieść ze sobą te rzeczy do błogosławieństwa).
Każde Nieszpory połączone będzie z kwadransem muzyki lub śpiewu związanego z tematyką Adwentu.

Roratom dla zabieganych, które sprawowane będą w poniedziałki i czwartki, w tym roku przewodniczyć będą: ks. Krzysztof Soczyński oraz ks. Mateusz Dąbrowski.