1 XII   I  NIEDZIELA ADWENTU (fioletowy)

Wydarzenia: w kościele seminaryjno-akademickim w Opolu - ekumeniczna modlitwa młodych.
Zmarli księża:
1959 † Ks. Hugolin Kwiotek (Prószków).
2007 † Ks. Karol Gąsior (Obrowiec).

Wieczysta adoracja: Opole (św. Karola Boromeusza), Gierałtowice.

2 XII PONIEDZIAŁEK – Dzień powszedni(fioletowy)

Zmarli księża:
1983 † Ks. Józef Grobosz (Ostrożnica).

Wieczysta adoracja: Kamień Śląski.

3 XII WTOREK – Wspomnienie św. Franciszka Ksawerego, prezbitera

Wieczysta adoracja: Gościęcin (Wniebowzięcia NMP), Raszowa (dek. Ozimek).

4 XII ŚRODA – Dzień powszedni (fioletowy)

Zmarli księża:
1981 † Ks. Jan Syty (Maków).
1990 † Ks. Władysław Wiatrowy (Maków).
1994 † Ks. Franciszek Pawlar (Krzanowice).

Adoracja: Rozmierz.

5 XII CZWARTEK – Dzień powszedni (fioletowy)

Zmarli księża:
1968 † Ks. Gustaw Łysik (Olesno).
1990 † Ks. Marian Milanik (Makowice).
2001 † Ks. Rudolf Hoffman (Obrowiec).

Wieczysta adoracja: Roszowicki Las, Wysoka (dek. Olesno).

6 XII PIĄTEK – Dzień powszedni (fioletowy)

Zmarli księża:
2000 † Ks. Antoni Menzel (Chudoba).

Wieczysta adoracja: Krapkowice (św. Mikołaja), Bieńkowice, Stare Siołkowice.

7 XII SOBOTA – Wspomnienie św. Ambrożego,
biskupa i doktora Kościoła (biały)

Zmarli księża:
1953 † Ks. Alojzy Sowa (Luboszyce).
1981 † Ks. Franciszek Kocjan (Borucin).

Wieczysta adoracja: Wierzbięcice, Wysoka (dek. Leśnica).

8 XII - II NIEDZIELA ADWENTU UROCZYSTOŚĆ NIEPOKALANEGO POCZĘCIA NAJŚWIĘTSZEJ MARYI PANNY(biały)

Wydarzenia: w kościele seminaryjno-akademickim w Opolu posługi oraz kandydatura.
Zmarli księża:
1973 † Ks. Edmund Piechocki (Zielina-Kujawy).
2017 † Ks. Czesław Tryba (Debrzyce).

Wieczysta adoracja: Chrząstowice, Wójcice.

KURS DLA NADZWYCZAJNYCH SZAFARZY KOMUNII ŚWIĘTEJ

Z myślą o krzewieniu pobożności eucharystycznej w parafii oraz w trosce o duchowe dobro ludzi chorych i cierpiących apelujemy do proboszczów o pozyskanie kandydatów do posługi nadzwyczajnego szafarza Komunii Świętej w parafiach naszej diecezji. Zgodnie z zarządzeniem Episkopatu Polski (9 marca 2006 r.) nadzwyczajnymi Szafarzami mogą być mężczyźni, a także siostry zakonne i niewiasty życia konsekrowanego w wieku od 25 do 65 lat. Ich ustanowienie musi poprzedzić odpowiedni kurs przygotowawczy. Kandydaci powinni się odznaczać zaangażowaniem w życie Kościoła, wzorowym życiem moralnym oraz poważaniem wśród duchowieństwa i wiernych.

Szkolenie kandydatów odbywać się będzie w Diecezjalnym Ośrodku Formacyjnym w Opolu (ul. Kard. B. Kominka 1a) w następujące dni 2019 roku:
9 listopada, godz. 9.45 – Msza św. i wykłady;
16 listopada, godz. 9.45 – Msza św. i wykłady;
23 listopada, godz. 9.45 – Msza św. i wykłady;
30 listopada, godz. 9.45 – Msza św. i wykład; niedziela
8 grudnia, godz. 14.00 – Msza św. w katedrze opolskiej z uroczystym upoważnieniem biskupa do pełnienia tej posługi. Msza św. i sobotnie zajęcia w podane wyżej dni odbywać się będą do godz. 14.30.

Parafie tradycyjnie pokrywają opłaty za materiały szkoleniowe i zwracają koszty podróży kandydatom. Na pierwsze spotkanie kandydaci przywożą pismo polecające proboszcza bądź przełożonego zakonu (Uwaga: Jeśli z jednego miejsca jest kilku kandydatów, każdy z nich musi mieć osobne pismo polecające). Zgłoszenia na kurs przygotowawczy przyjmuje wydział duszpasterski drogą mailową: wd@diecezja.opole.pl lub telefoniczną 77 44 32 130 do 31 października 2019 r.

Bierzmowanie dla dorosłych

Miejsce i czas sprawowania sakramentu:
Katedra w Opolu, sobota, godz. 16.00.

● W roku 2019

14 XII – sobota przed III Niedzielą Adwentu.

● W roku 2020

14 III – sobota przed III Niedzielą Wielkiego Postu.
30 V – sobota przed Uroczystością Zesłania Ducha Świętego.
12 XII – sobota przed III Niedzielą Adwentu.

Miejsca i terminy kursów przygotowawczych do bierzmowania:

➤ Kędzierzyn-Koźle, parafia Ducha Świętego i NMP Matki Kościoła – spotkania w czwartki, o godz. 18.45.

Rok 2020 (terminy spotkań)
1) 6 II, 13 II, 20 II, 27 II, 5 III, 12 III, 19 III, 26 III, 2 IV, 16 IV.

2) 1 X, 8 X, 1 5 X, 22 X, 29 X, 5 XI, 12 XI, 19 XI, 26 XI, 3 XII.

➤ Nysa, parafia Matki Bożej Bolesnej – Zgromadzenie Słowa Bożego SVD, ul. Rodziewiczówny 3, spotkania w soboty o godz. 19.00:
Rok 2020 (terminy spotkań)
1) 8 II, 15 II, 22 II, 29 II, 7 III.
2) 18 IV, 25 IV, 9 V, 16 V, 23 V.
3) 7 XI, 14 XI, 21 XI, 28 XI, 5 XII

➤ Opole, dom katechetyczny przy parafii świętych Apostołów Piotra i Pawła – spotkania w poniedziałki o godz. 19.00.
Rok 2020 (terminy spotkań)
1) 10 II, 17 II, 24 II, 2 III, 9 III.
2) 27 IV, 4 V, 11 V, 18 V, 25 V.

➤ Racibórz, dom katechetyczny przy parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa – cykl 5 spotkań w soboty o godz. 19.00.
Rok 2020 (terminy spotkań)
1) 8 II, 15 II, 22 II, 29 II, 7 III.
2) 7 XI, 14 XI, 21 XI, 28 XI, 5 XII.