W intencji modlitewnej na wrzesień Papież wzywa do ekologicznie zrównoważonego stylu życia. To stanowi integralną część wiary chrześcijańskiej i jest wyrazem miłości do Stwórcy.

Franciszek zauważa, że to młodzież jest szczególnie wrażliwa na troskę o stworzenie oraz zachowanie natury. Zachęca, aby stanąć w szeregu z młodymi ludźmi w propagowaniu prostszego i skromniejszego sposobu życia, który będzie bardziej przyjazny dla środowiska.

Bardzo się cieszę, że młodzi ludzie mają odwagę podejmować projekty na rzecz poprawy stanu środowiska i społeczeństwa, "ponieważ te dwie rzeczy idą ze sobą w parze. My, dorośli, możemy się wiele nauczyć od młodych ludzi, ponieważ we wszystkim, co ma związek z troską o planetę, młodzi ludzie są na czele. Skorzystajmy z ich przykładu, zastanówmy się, zwłaszcza w czasie kryzysu, kryzysu zdrowotnego, kryzysu społecznego, kryzysu ekologicznego nad naszym stylem życia - nad tym, w jaki sposób się odżywiamy, jak konsumujemy, jak się przemieszczamy, jak używamy wody, energii i tworzyw sztucznych, a także nad tym, jak wiele dóbr materialnych jest często szkodliwych dla Ziemi. Wybierzmy zmianę! Podążajmy z młodymi ludźmi w kierunku prostszego i bardziej przyjaznego środowisku stylu życia – zachęca papież. I wzywa: – Módlmy się, abyśmy wszyscy dokonywali odważnych wyborów, wyborów koniecznych do bardziej umiarkowanego i ekologicznie zrównoważonego życia, inspirowani przez młodych ludzi, którzy angażują się w tę zmianę. Oni nie są głupcami, ponieważ angażują się w swoją przyszłość. Dlatego chcą zmienić to, co odziedziczą w czasie, gdy nas już nie będzie“.