Offcanvas Section

Drodzy Diecezjanie!

Od kilku miesięcy zmagamy się z trudnym doświadczeniem epidemii, która boleśnie dotknęła wiele dziedzin naszego życia. Trwamy jednak w niewzruszonej nadziei, że nasze życie jest w rękach Boga, a On wzmacnia nas, uzdrawia i ratuje swoją łaską. Wypraszajmy ją nadal w modlitwie indywidualnej oraz w świątyniach, do których coraz odważniej i z ufnością wracajmy. Nie chciejmy też rezygnować z wyjątkowej formy przywoływania Bożej łaski, jaką rokrocznie jest nasza Piesza Pielgrzymka Opolska na Jasną Górę. Zrealizowanie jej po raz 44. w tradycyjnym i pełnym wymiarze stało się niemożliwe, dlatego pragnę Was gorąco zaprosić do przeżycia tych naszych diecezjalnych rekolekcji w drodze (w dniach od 16 do 22 sierpnia br.) na kilka sposobów.

Po uwzględnieniu sugestii i ograniczeń Głównego Inspektora Sanitarnego, na szlak pielgrzymi tradycyjną trasą wszystkich strumieni będą mogły wyruszyć tylko niewielkie, ok. 20-osobowe grupy pielgrzymów, pokonując całą trasę metodą sztafety. Każda grupa, po wcześniejszym zgłoszeniu u swojego przewodnika, przejdzie wraz z nim dystans ok. 15 km, realizując aktualny na dany dzień program pielgrzymkowy, po czym – nie korzystając ze wspólnego wyżywienia ani noclegów – wróci wcześniej zorganizowanym transportem do domu, a jej miejsce zajmie kolejna grupa. Na taką formę pielgrzymowania mogę w tym roku zaprosić jedynie osoby dorosłe między 18 a 65 rokiem życia, które bezwzględnie dostosują się do wymogów sanitarno-prawnych oraz podpiszą oświadczenie o nienagannym stanie swojego zdrowia.

Tych pielgrzymów, w pozostałe dni trwania Pielgrzymki, oraz wszystkich Diecezjan gorąco zapraszam do pielgrzymowania duchowego i udziału w pielgrzymkowym programie modlitw i rozważań, które będą dostępne na stronie internetowej Pielgrzymki, na Facebooku oraz w aplikacji Bonafide. Zmianie ulegnie też harmonogram Mszy św. na trasie pielgrzymki. Będą one celebrowane przez księży biskupów codziennie w różnych sanktuariach i kościołach diecezji: w Nysie, w Kamieniu Ślą- 2 skim, na Górze Św. Anny, w Prudniku-Lesie, w Raciborzu, w Oleśnie oraz na Jasnej Górze, w sobotę 22 sierpnia, na zakończenie Pielgrzymki. Do duchowego i fizycznego udziału w tych Mszach św., z zachowaniem wymagań sanitarnych, serdecznie Was zapraszam. Konferencje i transmisje wszystkich pielgrzymkowych liturgii i spotkań zapewni nam nasze Diecezjalne Radio Doxa. Szczegółowe informacje znajdziecie na plakatach w gablotkach i w serwisach społecznościowych.

Drogie Dzieci, Kochani Rodzice! Specjalne zaproszenie kieruję do Was, abyście – wobec różnych ograniczeń w spędzaniu czasu wakacji – zechcieli wyruszyć na krótsze bądź dłuższe rodzinne pielgrzymie szlaki piesze, rowerowe czy samochodowe do naszych lokalnych sanktuariów. Niech wspólnie i po Bożemu spędzony razem czas umacnia Waszą wzajemną miłość i jedność. Drodzy Pielgrzymi! Zdaję sobie sprawę, że zaproponowany model tegorocznego fizycznego pielgrzymowania na Jasną Górę nie spełni oczekiwań wielu z Was. Znaleźliśmy się jednak w sytuacji, która w trosce o zdrowie i życie ludzkie wymusza ograniczenia i ostrożność. Zechciejcie jednak – zgłaszając niezwłocznie swoją gotowość u przewodników - reprezentować naszą rodzinę diecezjalną na modlitwie w drodze, by – jak głosi hasło tegorocznej 44. Pieszej Pielgrzymki Opolskiej – „wraz z Maryją zanurzyć się w Wielkiej Tajemnicy Wiary”, w Eucharystii.

Wszelkie przygotowania do tegorocznej Pielgrzymki i jej uczestników ogarniam modlitwą i z serca błogosławię

Wasz biskup 
+ Andrzej Czaja

 

Opole, 17 czerwca 2020 r. 

W nowym roku akademickim wydział proponuje cztery kierunki studiów.

Wydział Teologiczny Uniwersytetu Opolskiego w nowym roku akademickim 2020/2021 proponuje studia na czterech kierunkach: teologii (dla przyszłych księży, a także dla teologów świeckich np. katechetów), naukach o rodzinie, turystyce i kulturze śródziemnomorskiej oraz – to jest nowość – na teologii kanonicznej.

Teologia kanoniczna to dwuletnie studium dla magistrów teologii, którzy chcieliby kontynuować naukową drogę i rozpocząć studia zmierzające do uzyskania tzw. „licencjatu rzymskiego”, który w przyszłości może stać się początkiem studiów doktoranckich.

- Nasza oferta nie zna barier wiekowych i może się w niej odnaleźć prawie każdy. Nasz wydział, choć jest niewielki oferuje wiele możliwości. Jeśli patrzycie w jego stronę – patrzycie w dobrym kierunku!– zachęca ks. Mateusz Potoczny, prof. UO, wicedziekan wydziału.

W związku z pandemią nie jest jeszcze definitywnie określone kalendarium rekrutacji. Szczegóły TUTAJ

Szczególne atuty  opolskiego Wydział Teologicznego to: dobrze przygotowana kadra naukowa po studiach zagranicznych, międzynarodowe kontakty z uniwersytetami w Monastyrze, Moguncji, Ratyzbonie, Leuven, Wiedniu, Bratysławie, Budapeszcie i Pradze oraz możliwość międzynarodowej wymiany w ramach programu Erasmus+, CEEPUS, udziału w sympozjach, kongresach, w pracach kół naukowych studentów teologii i nauk o rodzinie.


źródło: https://opole.gosc.pl/doc/6295739.Wydzial-Teologiczny-zacheca-Popatrz-w-dobrym-kierunku

We wtorek 9 czerwca biskup opolski Andrzej Czaja wręczył księżom dekrety proboszczowskie i wikariuszowskie. Podajemy listę zmian personalnych w diecezji opolskiej. Większość z nich będzie obowiązywać od 26 sierpnia 2020 r.


▍Nominacje i zmiany proboszczowskie:


Ks. Piotr Adamów - odwołany z urzędu proboszcza parafii Św. Floriana w Kędzierzynie-Koźlu i mianowany proboszczem parafii Św. Urbana w Większycach.

Ks. Jan Bujak - odwołany z urzędu proboszcza parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Wojnowicach i mianowany proboszczem parafii Św. Floriana w Kędzierzynie-Koźlu

Ks. Witold Knop - odwołany z urzędu proboszcza parafii Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Ściborzycach Wielkich i mianowany proboszczem parafii Trójcy Świętej w Bierawie.

Ks. dr Sławomir Pawiński - odwołany z urzędu proboszcza parafii Św. Katarzyny Aleksandryjskiej  w Ligocie Turawskiej i mianowany proboszczem parafii Św. Józefa w Opolu-Szczepanowicach.

Ks. Leszek Rygucki - odwołany z urzędu proboszcza parafii Św. Tomasza Apostoła w Kietrzu i mianowany administratorem parafii Św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Ligocie Turawskiej.

Ks. Jan Szymańczuk - odwołany z funkcji administratora parafii Chrystusa Króla w Bojanowie i mianowany proboszczem parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Wojnowicach oraz proboszczem ex currendo parafii Chrystusa Króla w Bojanowie

Ks. Roman Smolarz - odwołany z funkcji administratora parafii Św. Bartłomieja w Łanach i mianowany proboszczem parafii Św. Bartłomieja w Łanach.

Ks. Jan Golba - odwołany z urzędu proboszcza parafii Wniebowzięcia NMP w Kazimierzu i mianowany proboszczem parafii Narodzenia NMP w Kościeliskach.

Ks. Adrian Adamik - odwołany z funkcji wikariusza parafii Wniebowzięcia NMP w Gościęcinie i mianowany administratorem parafii Św. Floriana w Wysokiej.

Ks. Tomasz Jałowy - odwołany z funkcji administratora parafii MB Anielskiej w Przyworach i mianowany proboszczem parafii MB Anielskiej w Przyworach.

Ks. dr Artur Kasprzycki - odwołany z funkcji wikariusza parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Opolu i mianowany z dniem 1 lipca br. proboszczem parafii Trójcy Świętej w Graczach.

Ks. Joachim Pohl - odwołany z funkcji rezydenta parafii Matki Bożej  w Raciborzu i mianowany administratorem parafii Wniebowzięcia NMP w Kazimierzu.

Ks. Krzysztof Drzewiecki - odwołany z funkcji wikariusza parafii Św. Jacka w Opolu i mianowany proboszczem parafii Narodzenia NMP w Chocianowicach.

Ks. Norbert Matuszek - odwołany z urzędu proboszcza parafii Trójcy Świętej w Bierawie i mianowany proboszczem parafii Trójcy Świętej w Szemrowicach.

Ks. Piotr Koziol - proboszcz parafii Św. Jana Chrzciciela w Solcu mianowany z dniem 1 lipca br. proboszczem parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Olbrachcicach.▍Nominacje i zmiany wikariuszowskie:

Ks. Łukasz Waligóra - odwołany z funkcji wikariusza parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Kluczborku i mianowany wikariuszem parafii Św. Jacka w Opolu

Ks. Szymon Cała - odwołany z funkcji wikariusza parafii Św. Michała Archanioła  w Prudniku i mianowany wikariuszem parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Opolu.

Ks. Paweł Michalewski - odwołany z funkcji wikariusza parafii MB Bolesnej i Św. Wojciecha w Opolu i mianowany wikariuszem parafii MB Nieustającej Pomocy w Opolu.

Ks. Mariusz Stawski - odwołany z funkcji wikariusza parafii Św. Marcina Biskupa  w Tarnowie Opolskim i mianowany wikariuszem parafii Wniebowzięcia NMP w Gościęcinie.

Ks. Paweł Czernichowski - odwołany z funkcji wikariusza parafii Św. Józefa w Opolu-Szczepanowicach i mianowany wikariuszem parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Strzelcach Opolskich.

Ks. Tadeusz Dziedzic - odwołany z funkcji wikariusza parafii Św. Tomasza Apostoła w Kietrzu i mianowany wikariuszem parafii Św. Jakuba i Św. Agnieszki w Nysie.

Ks. Mariusz Sienkowski - odwołany z funkcji rezydenta parafii MB Nieustającej Pomocy w Opolu i mianowany wikariuszem parafii Wniebowzięcia NMP w Niemodlinie.

Ks. Mariusz Ołdak - odwołany z funkcji kapelana Centrum Opieki Palliatywnej Caritas Diecezji Opolskiej w Starych Siołkowicach i mianowany wikariuszem parafii Przemienienia Pańskiego w Opolu.

Ks. Paweł Lisoń - odwołany z funkcji wikariusza parafii Św. Wawrzyńca w Strzelcach Opolskich i mianowany wikariuszem parafii Najśw. Serca Pana Jezusa w Kluczborku.

Ks. Tomasz Wrona - odwołany z funkcji wikariusza parafii Św. Jakuba i Św. Agnieszki w Nysie i mianowany wikariuszem parafii Matki Bożej w Raciborzu.

Ks. Daniel Nowak - w związku z finalizowaniem studiów w Hochschule für katholische Kirchenmusik und Musikpädagogik w Regensburgu został mianowany wikariuszem parafii Św. Karola Boromeusza w Opolu.

Ks. Łukasz Szablicki - odwołany z funkcji wikariusza parafii Św. Mikołaja w Krapkowicach i mianowany wikariuszem parafii Św. Mikołaja w Kędzierzynie-Koźlu.

Ks. Dawid Górniak - odwołany z funkcji wikariusza parafii Św. Antoniego w Zdzieszowicach i mianowany wikariuszem parafii Wniebowzięcia NMP w Opolu-Gosławicach.

Ks. Grzegorz Świecarz - odwołany z funkcji wikariusza parafii Św. Mikołaja w Kędzierzynie-Koźlu i mianowany wikariuszem parafii Św. Antoniego w Zdzieszowicach.

Neoprezbiterzy 2020: 

Ks. Marcin Jaśkowski - mianowany wikariuszem parafii Św. Józefa w Opolu-Szczepanowicach.

Ks. Krzysztof Kurzeja - mianowany wikariuszem parafii Św. Ap. Piotra i Pawła w Opolu.

Ks. Łukasz Labusga - mianowany wikariuszem parafii Św. Michała Archanioła w Prudniku.

Ks. Paweł Leżuch - mianowany wikariuszem parafii Matki Boskiej Bolesnej i Św. Wojciecha w Opolu.

Ks. Damian Sklorz - mianowany wikariuszem parafii Bożego Ciała w Oleśnie.

Ks. Szymon Supel - mianowany wikariuszem parafii Św. Mikołaja w Krapkowicach.

Ks. Kamil Wocka - mianowany wikariuszem parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Raciborzu.▍Inne zmiany:

Ks. dr Andrzej Ochman - odwołany z funkcji rezydenta parafii Wniebowzięcia NMP w Opolu-Gosławicach przy jednoczesnym zachowaniu obowiązków wynikających z pracy dydaktyczno-naukowej na Wydziale Teologicznym UO oraz związanych z funkcją asystenta Maryjnej Wspólnoty Opiekunek Dziecięctwa Bożego w diecezji opolskiej.

Ks. Krzysztof Niebudek - odwołany z funkcji rezydenta parafii Św. Tomasza Apostoła w Kietrzu i mianowany rezydentem przy parafii Św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Ligocie Turawskiej.

Ks. Marek Krzewicki – mianowany z dniem 26 sierpnia br. kapelanem Centrum Opieki Paliatywnej Caritas Diecezji Opolskiej w Siołkowicach.

Ks. mgr-lic Piotr Herok – skierowany na studia specjalistyczne z prawa kanonicznego na Wydział Prawa Kanonicznego Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

Ks. Tomasz Kornek - odwołany z funkcji wikariusza parafii Bożego Ciała w Oleśnie i skierowany na studia specjalistyczne z teologii dogmatycznej w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II w Lublinie.

Ks. Michał Ludwig - odwołany z funkcji wikariusza parafii Św. Ap. Piotra i Pawła  w Opolu i skierowany na studia specjalistyczne z prawa cywilnego w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II w Lublinie.

Ks. Kamil Mieszkowski – odwołany z funkcji wikariusza parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Raciborzu z udzieleniem urlopu.

IMG9505
IMG9503
IMG9504
IMG9511
IMG9510
IMG9507
IMG9508


 


W ramach projektu „Turystyka Sakralna II – kroczymy wspólną drogą”, który jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Przekraczamy Granice 2014-2020, powstało 8 filmów edukacyjnych na temat wybranych obiektów turystycznych oraz lokalnych atrakcji: Góra św. Anny, Kamień Śląski, Głogówek, Olesno, Nysa, Opole, Prudnik, Pietrowice Wielkie.

Zapraszamy do obejrzenia filmów: https://www.diecezja.opole.pl/index.php/filmy-edukacyjne

Diecezja opolska ma nowych kapłanów. Neoprezbiterzy po Eucharystii otrzymali dekrety kierujące ich do pracy w konkretnych parafiach. 

ukasz-Labusga-Op

Ks. Łukasz Labusga pochodzi z Mechnic, z parafii św. Ap. Piotra i Pawła w Chróścinie Opolskiej. Jest synem Lidii i Huberta. Ukończył Publiczne Liceum Ogólnokształcące nr V w Opolu. Ukończył licencjat na Akademii Muzycznej w Krakowie, specjalność tuba. Napisał pracę magisterską pt. „Rozeznawanie duchowe w teologii Marko Ivana Rupnika” pod kierunkiem ks. dra hab. Dariusz Klejnowskiego-Różyckiego prof. UO. Interesuje się dogmatyką, Pismem Świętym i duchowością. Lubi modelarstwo oraz muzykę.

Szafarz święceń: bp Andrzej Czaja
Miejsce święceń: kościół katedralny pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Opolu 

Boże, mój Boże, szukam Ciebie i pragnie Ciebie moja dusza (Ps 63, 2)

Został mianowany wikariuszem parafii Św. Michała Archanioła w Prudniku.

 

Pawe-Leuch-OpKs. Paweł Leżuch pochodzi z parafii Trójcy Świętej w Kujawach. Jest synem Lucyny i Zygfryda. Ma brata Marka i siostrę Justynę. Ukończył Zespół Szkół Elektrycznych im. Tadeusza Kościuszki w Opolu na profilu mechatronika. Pracę magisterską napisał pod kierunkiem ks. dra hab. Konrada Glombika, prof. UO pt. „Chrystologiczny charakter duchowości kapłańskiej w nauczaniu Josepha Ratzingera/Benedykta XVI”. Interesuje się eschatologią i nauczaniem Soboru Watykańskiego II. Pasjonuje się sportem, w sposób szczególny piłką nożną.

Szafarz święceń: bp Rudolf Pierskała
Miejsce święceń: kościół pw. św Trójcy Świętej w Kujawach 
Błogosławił, łamał i rozdawał (III Modlitwa Eucharystyczna)

Został mianowany wikariuszem parafii Matki Boskiej Bolesnej i św. Wojciecha w Opolu.

 

Kamil-Wocka-OpKs. Kamil Wocka pochodzi z parafii św. Józefa Robotnika w Opolu – Wrzoskach. Jest synem Anny i Krzysztofa. Ma dwóch starszych braci: Marcina i Daniela oraz młodszą siostrę Sandrę. Ukończył Technikum Elektryczne w Opolu. Przed wstąpieniem do seminarium studiował na Politechnice Opolskiej. Pracę magisterską napisał pod kierunkiem ks. dra hab. Huberta Łysy, prof. UO pt. „Treść i forma tekstów egzort i homilii niedzielnych bł. Alojzego Ligudy. Praktyka i teoria kaznodziejska”. Interesuje się patrologią oraz homiletyką. Pasjonuje się sportem, muzyką i filmem.

Szafarz święceń: bp Andrzej Czaja
Miejsce święceń: kościół katedralny pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Opolu 
Aby wszyscy stanowili jedno, jak Ty, Ojcze, we Mnie, a Ja w Tobie (J 17,21)

Został mianowany wikariuszem parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Raciborzu.

 


Damian-Sklorz-OpKs. Damian Sklorz pochodzi z parafii św. Joachima i Anny w Dziewkowicach. Jest synem Grażyny i Krystiana. Ma brata Szymona. Ukończył Liceum Ogólnokształcące im. W. Broniewskiego w Strzelcach Opolskich. Przed seminarium studiował dziennikarstwo i komunikację społeczną na Uniwersytecie Opolskim, gdzie obronił licencjat. Pracę magisterską pt. „Święty Józef w ewangeliach kanonicznych i apokryficznych. Analiza porównawcza” napisał pod kierunkiem ks. dra hab. Dariusza Klejnowskiego-Różyckiego, prof. UO. Interesuje się liturgiką, Pismem Świętym oraz postacią świętego Józefa. Lubi górskie wędrówki.

Szafarz święceń: bp Paweł Stobrawa  
Miejsce święceń: kościół pw. św. Joachima i Anny w Dziewkowicach  

Powierz Panu swą drogę i zaufaj Mu: On sam będzie działał (Ps 37, 5)

Został mianowany wikariuszem parafii Bożego Ciała w Oleśnie.

   

Marcin-Jakowski-OpKs. Marcin Jaśkowski pochodzi z parafii św. Jana Chrzciciela w Raciborzu na Ostrogu. Jest synem Edyty i Janusza. Ma czworo rodzeństwa: siostrę Izabelę oraz braci Ireneusza, Krzysztofa i Janusza. Ukończył Zespół Szkół Ekonomicznych w Raciborzu. Napisał pracę magisterską pt. „Tomasa Halika teologia wiary i ateizmu” pod kierunkiem ks. dra hab. Dariusza Klejnowskiego-Różyckiego, prof. UO. Interesuje się teologią moralną, dogmatyczną i homiletyką. Ceni sobie spotkania z drugim człowiekiem, inspirujące rozmowy oraz podróże.

Szafarz święceń: bp Andrzej Czaja
Miejsce święceń: kościół pw. św. Jana Chrzciciela w Raciborzu - na Ostrogu 
Jezus spojrzał na niego z miłością (Mk 10, 21)

Został mianowany wikariuszem parafii Św. Józefa w Opolu-Szczepanowicach. 

 

Krzysztof-Kurzeja-OpKs. Krzysztof Kurzeja pochodzi z parafii Wniebowzięcia NMP w Kępnicy. Jest synem Ireny i Marka. Ma brata Łukasza. Ukończył II Liceum Ogólnokształcące w Nysie. Pracę magisterską pt. „Wyjście z Egiptu jako przejaw Bożego miłosierdzia na podstawie Wj 15 – w reinterpretacji Ps 136” napisał pod kierunkiem ks. dra Andrzeja Demitrowa. Interesuje się Pismem Świętym oraz pasjonuje sportem.

Szafarz święceń: bp Rudolf Pierskała 
Miejsce święceń: kościół pw. Wniebowzięcia NMP w Kępnicy 
„Totus Tuus, Maria – Cały Twój, Maryjo”

Został mianowany wikariuszem Św. Ap. Piotra i Pawła w Opolu.

 


Szymon-Supel-OpKs. Szymon Supel pochodzi z parafii Matki Boskiej Częstochowskiej i św. Wojciecha w Grodźcu. Jest synem Marii i Zdzisława. Ma czterech starszych braci i starszą siostrę. Ukończył Zespół Szkół Ekonomicznych im. Gen. Stefana „Grota” Roweckiego w Opolu na profilu technik ekonomista. Napisał pracę magisterską pt. „Tożsamość kapłana w świetle «Listów do moich kapłanów» Prymasa Stefana Kardynała Wyszyńskiego” pod kierunkiem ks. dra hab. Andrzeja Anderwalda. Interesuje się teologią pastoralną i Katolicką Nauką Społeczną. Pasjonuje się historią, życiem społecznym, fotografią oraz muzyką.

Szafarz święceń: bp Paweł Stobrawa 
Miejsce święceń: kościół Matki Boskiej Częstochowskiej i św. Wojciecha w Grodźcu 

„Dla słabych stałem się jak słaby, by pozyskać słabych. Stałem się wszystkim dla wszystkich, żeby w ogóle ocalić przynajmniej niektórych”  (1 Kor 9,22)
Został mianowany wikariuszem Św. Mikołaja w Krapkowicach.

 

 

*Dekrety wchodzą w życie z dniem 26 sierpnia 2020 r. 


 

Zgodnie z art. 8 ust. 1 Dekretu ogólnego w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych w Kościele katolickim wydanym przez Konferencję Episkopatu Polski w dniu 13 marca 2018 r. (dalej: Dekret) informuję, że:

 1. Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Diecezja Opolska z siedzibą przy ul. Książąt Opolskich 19 w Opolu, reprezentowana przez Biskupa Diecezjalnego Andrzeja Czaję;
 2. Kontakt do Inspektora ochrony danych w Diecezji Opolskiej to: tel. 77 454 38 37, e-mail: iod@diecezja.opole.pl;
 3. Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celu zapewnienia bezpieczeństwa usług, celu informacyjnym oraz pomiarów statystycznych;
 4. Przetwarzanie danych jest niezbędne do celów wynikających z prawnie uzasadnionych interesów realizowanych przez administratora lub przez stronę trzecią, z wyjątkiem sytuacji, w których nadrzędny charakter wobec tych interesów mają interesy lub podstawowe prawa i wolności osoby, której dane dotyczą, wymagające ochrony danych osobowych, w szczególności, gdy osoba, której dane dotyczą, jest dzieckiem;
 5. Odbiorcą Pani/Pana danych osobowych jest Diecezja Opolska oraz Redaktor Strony.
 6. Pani/Pana dane osobowe nie będą przekazywane do publicznej kościelnej osoby prawnej mającej siedzibę poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
 7. Pani/Pana dane osobowe z uwagi na nasz uzasadniony interes będziemy przetwarzać do czasu ewentualnego zgłoszenia przez Pana/Panią skutecznego sprzeciwu;
 8. Posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania zgodnie z Dekretem;
 9. Ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do Kościelnego Inspektora Ochrony Danych (adres: Skwer kard. Stefana Wyszyńskiego 6, 01-015 Warszawa, e-mail: kiod@episkopat.pl), gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy Dekretu;
  10. Przetwarzanie odbywa się w sposób zautomatyzowany, ale dane nie będą profilowane.