Offcanvas Section

W dniach 18 do 25 stycznia przeżywamy rokrocznie w Kościele Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. W tym roku będzie mu towarzyszyć hasło zaczerpnięte z Ewangelii św. Mateusza:  «Zobaczyliśmy Jego gwiazdę na Wschodzie i przyszliśmy oddać Mu pokłon» (Mt 2,2). Zapraszamy do udziału w diecezjalnych obchodach ekumenicznych, których program zamieszczamy poniżej. 


PLAN OBCHODÓW 
TYGODNIA POWSZECHNEJ MODLITWY
O JEDNOŚĆ CHRZEŚCIJAN 
W DIECEZJI OPOLSKIEJ 
18-25.01.2022

Wtorek, 18.01.2022

godz. 18.00 – nabożeństwo ekumeniczne, kościół seminaryjno-akademicki w Opolu (ul. Drzymały 1a), przewodniczenie: bp prof. dr hab. Andrzej Czaja, Słowo Boże: pastor Mariusz Muszczyński (Zielonoświątkowa Wspólnota „Ostoja” w Opolu)

 

Czwartek, 20.01.2022

godz. 17.00 – Eucharystia z homilią ekumeniczną, kaplica pw. św. Sebastiana
w Sebastianeum Silesiacum w Kamieniu Śląskim, przewodniczenie i kazanie: abp prof. dr hab. Alfons Nossol

 

Niedziela, 23.01.2022

godz. 10.30 – nabożeństwo ekumeniczne, kaplica ewangelicka w Opolu (ul. Pasieczna 12), przewodniczenie: ks. mgr-lic. Wojciech Pracki (proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej w Opolu), kazanie: bp prof. dr hab. Andrzej Czaja

godz. 15.00 – nabożeństwo ekumeniczne, parafia rzymskokatolicka w Pokoju, przewodniczenie: ks. Krzysztof Rusinek (proboszcz parafii rzymskokatolickiej w Pokoju), kazanie: ks. Eneasz Kowalski (proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej w Pokoju).

Po nabożeństwie – premiera filmu „Religie i wyznania Śląska Opolskiego – Luteranie”

godz. 18.00 – Ekumeniczna Modlitwa Młodych, kościół seminaryjno-akademicki w Opolu (ul. Drzymały 1a), przewodniczenie: bp prof. dr hab. Andrzej Czaja, Słowo Boże: ks. Wojciech Pracki (proboszcz par. ewangelicko-augsburskiej w Opolu)

 

Poniedziałek, 24.01.2022

godz. 17.00 – nabożeństwo ekumeniczne, kościół ewangelicki w Karczowie, ks. Marcin Bonk (proboszcz parafii rzymskokatolickiej w Dąbrowie), ks. Sławomir Fonfara (proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej w Brzegu).

godz. 17.00 – premiera filmu „Religie i wyznania Śląska Opolskiego – Luteranie”, Kino Bajka w Kluczborku

 

Wtorek, 25.01.2022

godz. 9.45-11.15 – seminarium otwarte na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Opolskiego, Opole, ul. Drzymały 1a. Temat: Kościoły o synodalności. Prowadzenie: ks. prof. dr hab. Zygfryd Glaeser. Prelegenci: ks. bp prof. dr hab. Andrzej Czaja, ks. mgr-lic. Wojciech Pracki,pastor mgr-lic. Mariusz Muszczyński

 

Czwartek, 27.01.2022

godz. 18.00, premiera filmu „Religie i wyznania Śląska Opolskiego – Luteranie”, Dom Kultury w Wołczynie

 

Niedziela, 30.01.2022

godz. 15.00, nabożeństwo ekumeniczne, kościół ewangelicki w Gorzowie Śląskim, przewodniczenie: ks. Mateusz Łaciak (proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej) w Kluczborku), kazanie: ks. Józef Dziuk (proboszcz parafii rzymskokatolickiej w Gorzowie Śląskim)

 

Piątek, 11.02.2022

godz. 18.00 – Eucharystia wraz z ekumeniczną modlitwą w intencji chorych, kościół pw. Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Opolu-Nowej Wsi Królewskiej, przewodniczenie: ks. prof. dr hab. Zygfryd Glaeser, Słowo Boże: bp dr Marian Niemiec (Biskup Katowickiej Diecezji Ewangelicko-Augsburskiej)


Podczas Mszy św. w Uroczystość Objawienia Pańskiego sprawowanej w południe w katedrze opolskiej ogłoszony został złoty jubileusz diecezji opolskiej, którego obchody potrwają od Wielkiego Czwartku do uroczystości Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata. Dziękujemy TVP3 Opole za udostępnienie nagrania. 

 


"Jesteśmy uczestnikami przełomowej chwili. Po dokładnym rozeznaniu przez Kościół życiorysu tej wyjątkowej zakonnicy i sprawdzeniu dokumentów ilustrujących żywy kult tej postaci możemy przystąpić do wszczęcia przepisanej prawem kościelnym procedury, która z najwyższą starannością będzie mogła przedstawić Ojcu Świętemu wyniki wielowiekowych starań o wyniesienie jej na ołtarze - powiedział biskup gliwicki Jan Kopiec w kazaniu podczas Mszy św., którą rozpoczęto proces beatyfikacyjny świątobliwej Eufemii (Ofki), księżniczki raciborskiej, przeoryszy i fundatorki tamtejszego klasztoru dominikanek (więcej o Ofce - TUTAJ). Mszy św. przewodniczył biskup opolski Andrzej Czaja, koncelebrowało kilkunastu księży z ziemi raciborskiej, a także ojcowie dominikanie z Krakowa i Wrocławia." (...)

"Na Mszy św. zgromadzili się wierni z Raciborza, przedstawiciele władz samorządowych, przyjechały też dominikanki z Zielonki, delegacje sióstr elżbietanek i werbistek."  Czytaj więcej na Gość Opolski

To ważny krok do wyniesienia na ołtarze raciborskiej zakonnicy. "– Po dokładnym rozeznaniu przez Kościół życiorysu tej wyjątkowej zakonnicy możemy przystąpić do wszczęcia procedury, która będzie mogła przedstawić Ojcu Świętemu wyniki wielowiekowych starań o wyniesienie jej na ołtarze – mówił podczas kazania bp Jan Kopiec, ordynariusz diecezji gliwickiej." -  Radio Doxa


"Od siedmiu stuleci przyzywana w czasie niebezpieczeństwa czy choroby. Świątobliwa Eufemia Raciborska żyła na przełomie XIII i XIV wieku. Diecezja Opolska rozpoczęła jej proces beatyfikacyjny." Relację z tego wydarzenia można zobaczyć także na stronie TVP 3 OPOLE - KLIKNIJ TUTAJ 


Biogram Eufemii raciborskiej

Eufemia, zdrobniale Ofka, urodziła się ok. 1299 r. Jej ojcem był Przemysł, książę raciborski, a matką była Anna, księżniczka czerska z Mazowsza. 9 kwietnia 1306 r. ojciec postanowił umieścić ją w klasztorze Dominikanek w Raciborzu na naukę i wychowanie. 9 kwietnia 1313 r. Ofka wstąpiła do tegoż klasztoru i przyjęła habit zakonny. Wówczas wniosła spory posag przygotowany jej przez ojca i brata Leszka. Zapewne już w 1314 r. złożyła profesję zakonną. Życie Eufemii w zakonie normowały Reguła św. Augustyna i Konstytucje sióstr Zakonu Kaznodziejskiego. Zgodnie z nimi zakonnica, przebywając w klauzurze i żyjąc w ubóstwie, czystości oraz posłuszeństwie, oddawała się głównie modlitwie i pokucie, aby w ten sposób wspomagać działalność apostolską dominikanów. Ofka spędziła w raciborskim klasztorze prawie 46 lat, wciąż troszcząc się o jego dobre funkcjonowanie i rozwój. W tym celu kupowała czynsze i wioski, a nawet miasteczko Baborów. Odegrała niemałą rolę w procesie powstawania kościoła klasztornego. Cieszyła się wielkim uznaniem wśród prowincjałów Stanisława z Krakowa i Piotra z Chomiąży, członków kapituły prowincjalnej polskich dominikanów oraz innych osób z rodziny książęcej, rycerstwa i szlachty. Należała do maryjnego Bractwa Literackiego w Raciborzu, którego statuty pochodzą z 1343 r. W latach 1341-1346 i 1349-1359 pełniła funkcję przeoryszy klasztoru Dominikanek w Raciborzu. W 1346 r. na własną prośbę została złożona z urzędu przełożonej. Wcześniej oddała klasztor i wszystkie jego posiadłości pod opiekę papieża Klemensa VI (1342-1352), który 2 lipca 1345 r. w Awinionie wydał bullę protekcyjną dla raciborskich dominikanek. Powodem tego były zapewne zagrożenia płynące z wojny polsko-czeskiej o Śląsk (1345-1348) i troska o zabezpieczenie dóbr klasztoru. W latach 1346-1349 toczyła się sprawa kradzieży pieniędzy Eufemii, której dokonał pewien dominikanin. Dochodziła ona sprawiedliwości, odwołując się do kapituł prowincjalnych Zakonu Kaznodziejskiego, zebranych w Toruniu, Krakowie i Legnicy, a nawet do generała zakonu. 8 grudnia 1358 r., w obecności m.in. Mikołaja II Przemyślidy, księcia opawsko-raciborskiego, jego syna Jana, prowincjała polskich dominikanów Piotra z Chomiąży i spowiednika raciborskich dominikanek Jana, Eufemia oznajmiła swoją ostatnią wolę. Poszczególne włości i czynsze zapisała swoim krewnym księżniczkom, będącym mniszkami w Raciborzu i postanowiła, że po ich śmierci wszystko przejdzie na własność konwentu raciborskich sióstr. Stąd też nazywana jest fundatorką klasztoru Dominikanek w Raciborzu, w którym zmarła w opinii świętości 17 stycznia 1359 r.

 

Modlitwa o beatyfikację świątobliwej Eufemii

Miłosierny Boże, Ojcze ubogich, Ty wybrałeś świątobliwą Eufemię, księżniczkę z rodu Piastów, do stanu zakonnego i pozwoliłeś jej przez cnotliwe życie w raciborskim klasztorze dominikanek odejść z tego świata w opinii świętości, proszę Cię, spraw, aby została włączona w poczet błogosławionych. Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen.

Modlitwa o uproszenie łaski za wstawiennictwem świątobliwej Eufemii raciborskiej

Świątobliwa Eufemio, z dawien dawna przez wielu umiłowana i otoczona czcią! Ty, wpatrując się w krzyż, rozważałaś Mękę Pańską, wielką miłością płonęłaś do Jezusa obecnego w Eucharystii, umartwiałaś swoje ciało licznymi pokutami, a wstępując do klasztoru Dominikanek w Raciborzu, całkowicie oddałaś Chrystusowi swoje życie. Byłaś wzywana, gdy zagrażało niebezpieczeństwo, w czasie choroby i w wielorakich potrzebach. Zasłynęłaś niezwykłymi znakami. Proszę Cię i ja, abyś u miłosiernego Boga wyprosiła mi łaskę…
Ojcze nasz…
Zdrowaś Maryjo…
Chwała Ojcu…


___________________
zdj. Gość Opolski  
Diecezjalna Komisja Liturgiczna organizuje liturgiczny kurs dla fotografów i operatorów sprzętu audiowizualnego. Wzorem ubiegłych lat, będzie on miał miejsce w następujące soboty Wielkiego Postu: 5, 12, 19 marca 2022 r.

Przypominamy, że zgodnie z zarządzeniem Episkopatu Polski (Instrukcja Komisji z dnia 5 grudnia 1994 r.) fotografowie i operatorzy sprzętu audiowizualnego oraz pracownicy mediów publicznych, którzy zamierzają wykonywać swoje czynności podczas celebracji liturgicznych, są zobowiązani do ukończenia specjalnego kursu liturgicznego organizowanego przez Diecezjalną Komisję Liturgiczną.
Po pozytywnym ukończeniu kursu uczestnicy otrzymają pisemne upoważnienie Kurii Diecezjalnej w Opolu do fotografowania i filmowania podczas liturgii, które maja obowiązek okazać przed rozpoczęciem celebracji.

Na pierwszym spotkaniu należy przedłożyć pismo rekomendujące od proboszcza parafii.

Zgodnie z art. 8 ust. 1 Dekretu ogólnego w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych w Kościele katolickim wydanym przez Konferencję Episkopatu Polski w dniu 13 marca 2018 r. (dalej: Dekret) informuję, że:

 1. Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Diecezja Opolska z siedzibą przy ul. Książąt Opolskich 19 w Opolu, reprezentowana przez Biskupa Diecezjalnego Andrzeja Czaję;
 2. Kontakt do Inspektora ochrony danych w Diecezji Opolskiej to: tel. 77 454 38 37, e-mail: iod@diecezja.opole.pl;
 3. Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celu zapewnienia bezpieczeństwa usług, celu informacyjnym oraz pomiarów statystycznych;
 4. Przetwarzanie danych jest niezbędne do celów wynikających z prawnie uzasadnionych interesów realizowanych przez administratora lub przez stronę trzecią, z wyjątkiem sytuacji, w których nadrzędny charakter wobec tych interesów mają interesy lub podstawowe prawa i wolności osoby, której dane dotyczą, wymagające ochrony danych osobowych, w szczególności, gdy osoba, której dane dotyczą, jest dzieckiem;
 5. Odbiorcą Pani/Pana danych osobowych jest Diecezja Opolska oraz Redaktor Strony.
 6. Pani/Pana dane osobowe nie będą przekazywane do publicznej kościelnej osoby prawnej mającej siedzibę poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
 7. Pani/Pana dane osobowe z uwagi na nasz uzasadniony interes będziemy przetwarzać do czasu ewentualnego zgłoszenia przez Pana/Panią skutecznego sprzeciwu;
 8. Posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania zgodnie z Dekretem;
 9. Ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do Kościelnego Inspektora Ochrony Danych (adres: Skwer kard. Stefana Wyszyńskiego 6, 01-015 Warszawa, e-mail: kiod@episkopat.pl), gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy Dekretu;
  10. Przetwarzanie odbywa się w sposób zautomatyzowany, ale dane nie będą profilowane.